sayfa içeriği Bir örnek: Your SEO optimized title page contents

Depresyon belirtileri nelerdir

Depresyon nedir? Depresyon belirtileri nelerdir? Kişi neden depresyona girer? Peki, depresyon hastasına karşı nasıl davranmalıyız Nasıl yardımcı olmalıyız?

        Normalde insanlar küçük şeylerden mutlu olurlar yağan yağmurdan, rüzgârdan, güneşten, üstüne bulaşan çamurdan bile mutlu olurken depresyondaki kişi bunların hepsinden, önceden mutlu olduğu şeylere daha sonra katlanamama haline depresyon denir. Depresyondaki kişi yaşamından hayatından hatta mutluluk hissi verecek şeylerden dahi mutlu olmaz, yaşama sevinci ortadan kalkmış olur ve depresyon hali kişide ağırlaştıkça hayata katlanamama hissi artar. Hayatı acıya, hüzne, işkenceye dönüşür. Bu tür ilerleyen depresyonlara AĞIR DEPRESYON adı verilir. Bu depresyon Halide bir tür hastalıktır. Bu tür hastalıkların farkına varılmadığı, tedaviye başvurulmadığı takdirde hastaların intihar teşebbüslerine sıkça rastlanmaktadır.

Depresyon belirtileri nelerdir?

*İSTEKSİZLİK: Kişinin gündelik rutin olarak yürüttüğü işlerde bile isteksiz olması, mesela öğrencinin ders çalışması gerekirken kitabın basında tek satır okumdan saatlerce oturması, ev hanımının işlerini yapması gerekirken yapmaması ya da baştan savma bir şekilde yapması gibi… Canım istemiyor… Sıkıldım… Yarın yaparım, diğer gün yaparım şeklinde ertelemeler. İsteksizlik depresyonun en belirgin sebeplerindendir. ağır depresyonda isteksizlik ön Plana çıktığında hasta odasından hatta yatağından dahi kalkmaz, insan içine çıkmaz, yalnızlığı tercih eder.

*OLUMSUZ DÜŞÜNCELER: Her şey yolunda gidiyor olsa dahi her şey kötüymüş gibi davranma. Kendini beğenmeme, kendisi eşi dostu için olumsuz düşüncülerin önüne geçememe ..

*KARARSIZLIK: Doğru karar verememe endişesi, yanlış kararlar alma korku ve bunalım.

*DEĞERSİZLİK, ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİ: Nedenli ya da nedensiz yaptığı işleri beğenmeme, kendini küçümseme, suçluluk hissi, beceriksizlik hissi…

*KENDİNİ ÜZGÜN HİSSETME: yalnızlık halinin verdiği sürekli olumsuz düşünerek acı çekmesi, ruhen bir çöküntü içine girmesi.

*Vücudun güçsüz düşmesi,  bünyenin zayıflaması,  cinsel isteksizlik,  yorgunluk, eşlerin arasının soğukluğu.

*İntihar planları.        

          Depresyon belirtileri nelerdir?                 

        Bunun gibi ve bu benzeri sebepler depresyon belirtileridir, kişide hepsi olmasa bile birinin olması yeterlidir fakat bu belirtilerin 15 gün boyumca devam etmesi gerekmektedir. Depresyon belirtileri çocuklarda yetişkinlere nazaran farklılık gösterebilir.

Çocuklarda Depresyon belirtileri nelerdir?; Okula karşı isteksizlik, okuldan arkadaşlarından uzaklaşma, derslerde başarısızlık, aşırı sinirlilik hali, yalnız kalma isteği, madde kullanımına eğilim, yanlış ortamlar ve yanlış arkadaşlıklar, kendine zarar verecek ortamlar… Gibi.

Kişi neden depresyona girer?

      Hayatın bazı dönem ve verelerinde karşılaşılan sıkıntılar, olumsuzluklar başta gelen sebeplerdir. Mesela, çok sevdiğin birinin vefatı, çok zenginken bir anda fakirliğe düşmen ve maddi sıkıntı çekmek, evlilik hayatında sıkıntılar, hastalıklar bunun gibi birçok şey depresyon sebepleridir. Bazı hastalıklarda depresyon riskini arttırmaktadır; kalp, beyin, tiroit bezi  hastalıkları. Herkes aynı tip depresyon hastası değildir. Bu hastalık kişilerin yapılarına göre farklılık gösterir. Çok mükemmeliyetçi bir kişi daha ağır geçirirken normal kişi daha hafif atlatır.

Depresyon sadece hastalığı yaşayan için değil, yakınları için de zor bir durumdur.

Peki, depresyon hastasına karşı nasıl davranmalıyız Nasıl yardımcı olmalıyız?

       Bu kişilerle muhatap olurken almanız gereken ilk önlem kendi ruhsal ve duygusal yönlerinizi iyi kontrol etmeniz, hasta ile muhatap olurken onun acısı, olumsuzlukları karşısında etkilenmeden güçlü kalmanız. Bu yüzden kendi duygusal sağlığınızda önemlidir. Hastaya destek vererek konuşmak onu cesarete ve umuda sürükler. O an hasta ile onun anlayacağı türden konuşmak gerekir. Bu tür hasta olan kişilerle endişeleri, korkuları hakkında konuşmak ve onu kesinlikle yalnız bırakmamak en iyi yöntemdir.

      Olumsuzlukları karşısında her şeyin yolunda gittiği seklinde yön vermek gerekmektedir. Depresyon hali bir hastalık olduğu bildirilmeli ve doktor tedavisi için ikna edilmelidir. Doktor seçimi oldukça önemlidir.

 

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*