sayfa içeriği Bir örnek: Your SEO optimized title page contents

Gaz Maskesi

Gaz maskesi, kullanıcıyı havadaki kirleticilerin ve toksik gazların teneffüs edilmesinden korumak için kullanılan bir maskedir.

Gaz Maskesi

Gaz maskesi burun ve ağız üzerinde kapalı bir kapak oluşturur, ancak gözlerin ve yüzün diğer hassas yumuşak dokularını da örtebilir. Gaz maskesi kelimesi genellikle askeri teçhizata atıfta bulunmakla birlikte (ör. Alan koruyucu maske) bazı gaz maskeleri de solunum maskesidirGaz maskesinin kullanıcısı cildin emebileceği gazdan korunmaz. Çoğu gaz maskesi filtresi, nükleer biyolojik kimya (NBC) durumunda yaklaşık 24 saat sürer.

Havadan toksik materyaller gaz halinde olabilir (örneğin I. Dünya Savaşı'nda kullanılan kükürt hardal ve klor gazı) veya partiküller (bakteriler, virüsler ve toksinler gibi silahlar için geliştirilen birçok biyolojik ajan). Birçok gaz maskesi her iki tipten koruma içerir. Gaz maskeleri, kaynak dumanlarından, asbest veya diğer tehlikeli parçacıklardan korunmak için dekonstrüksiyonda ve tehlikeli maddelerle uğraşırken kimyasal endüstride sızıntı yapan ekipmanların onarımı yaparken veya dökülmelerden sonra temizlendiğinde koruma altına almak için kullanılır; Işçiler genellikle sızıntılara karşı bir önlem olarak gaz maskeleri çıkarmaktadır.

Göz yaşartıcı gazın

veya CS-gazının isyan polisi tarafından istihdam edildiği gösteriler ve protestolar sırasında, gaz maskeleri genelde polisler ve göstericiler tarafından kullanılır. İşlevsel amaçlarına hizmet etmekten başka, gaz maskeleri endüstriyel müzikte amblem olarak da kullanılmaktadır, en dikkate değer örnek, davulun ve basın alt rolü olan nörofunk'tır. Bu amblemler, grafiti etiketleyicileri tarafından kullanılır, çünkü maske onları boya bidonunun toksik dumanlarından korur ve kentsel kâşifler asbest gibi tehlikeli malzemelerin bulunduğu ortamlara girer.

İki küçük dairesel göz pencereli geleneksel gaz maskesi stili, bu göz pencereleri için sadece uygun malzeme cam veya akrilik olduğunda ortaya çıkmıştır; Cam bilinçli olarak kırılgan olduğundan, cam göz pencereleri küçük ve kalın tutulmalıdır. Daha sonra, polikarbonat keşfi, geniş bir tam yüz camlı gaz maskeleri için izin verdi. Bazılarında yüz maskesine bir veya iki filtre eklenirken diğerlerinde bir hortum ile yüz maskesine bağlı büyük bir filtre bulunur. Bazen solunum aygıtlarıyla karıştırılır.

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*