sayfa içeriği Bir örnek: Your SEO optimized title page contents

Motivasyon

Motivasyon nedir? Sınav motivasyonu yöntemleri nelerdir?

Motive: içgüdü, iç hareketlilik, insanı bir şeyleri yapmak için harekete geçiren güdü olarak tanımlanır. Bireyi harekete geçiren,  davranışlara yön veren, davranışın devamlılığını sağlayan güdü. Bu durumda motivasyonun temel özellikleri vardır. Bunlar;

*Harekete geçiren güdü

*Hareketin devamlılığını sağlayan güdü

* Hareketin ve davranışın devamlılığını sağlayan güdü

 

Motivasyon hayatımızda son derece önemlidir. Dünyadaki gelişmelere ve değişimlere uyum motive ile olmaktadır. Motive ilk olarak kişinin kendi ihtiyaçları sonucu ortay çıkar. Mesela bir eviniz olsun istersiniz ve dersiniz ki “başımı sokacak bir evim olsun der ve harekete geçersiniz. Bu hareketlenme sonucu bir ev alırısınız fakat ev güneş almayan, bunaltıcı, karanlık, rutubetlidir ama sizin motive olduğunuz şey “başımı sokacak bir “olsun fikridir. Evi alır ve oturmaya başlarsınız bir zaman sonra rutubet sizi rahatsız etmeye başlar bunaltıcı hava sağlığınıza zarar verir. Bunun sonucu siz bu rutubetli, daraltıcı havaya nasıl bir çözüm bulacağınızı düşünür tekrar bir hareketlenmeye geçersiniz. Araştırmaya başlar nasıl çözüm bulunur soruşturmaya başlarsınız. İşte bunun gibi motive insan ihtiyaçlarından ve ihtiyaçların nasıl karşılanacağı noktasındaki harekete geçme ile başlar. İnsan ihtiyaçları hiç bitemediğinden dolayı insanoğlu sürekli dinamik bir yapıya sahiptir. Her insanın motive olmasını bir takım etkenler vardır. Bunların bazıları doğuştan sahipken bazılarına ise öğrenme yoluyla sahip oluruz.

 

*Fizyolojik etkenler: insanın hayatını sürdürmesi sağlayan etkenler. yeme, içme, barınma…

*İçgüdüsel etkenler: doğuştan sahip olduğumuz bilgiler, etkenler…

 

*Sosyal etkenler: insanlar tolumda yaşayan, toplumda varlığını ikame eden varlıklardır ve her insanla etkileşim kurmak isterler. Örneğin; kulüplere üye olmak…

 

*Başarı etkenler: bir işi başarma noktasındaki motive etkenleri. Sınavlarda başarılı olmak…

 

*Psikolojik etken: düşünme ihtiyaçlarından kaynaklanan etkenler…

 

Motivasyon yöntemleri nelerdir?                                                 

*İşler gözümüzde çok büyüdüğü, işin içinden çıkamadığımız zamanlar oturup düşünmek yerine motive alanını daraltarak işe başlamak gerek. Mesela çıkılması gereken kocaman bir dağ düşünün oturup bu dağa nasıl tırmanacağım diye düşünmek yerine biraz çıkıp dinleneyim sonra biraz daha, biraz daha diyerek işe motive olup başlamak gerekmektedir. Başlamak bitirmenin yarısıdır. İlk adımı adım başlayarak son noktaya ulaşmalıyız.

*Sevmediğimiz, hoşlanmadığımız işleri canımız istediği sevdiğimiz zamanlarda yapmalıyız.

ve en önemlisi sevmediğimiz işleri eğlenceli hale getirip, eğlenceli yönlerini bulup keyif alarak yapmalıyız.

*Bir işe başlamadan önce onu kafada tasarlamak, sıraya koymak, planını çizmek ve sonra yapmaya başlamak gerek. Çünkü planını yaparken yapılacak olanının %50 tamamlanmış oluyor. Geriye kalan % lik kısımda plan sırasında işe motivasyon sağlanmış oluyor.

*Motivasyon aracı olarak müzik dinleyin, ruhunuzu rahatlatın, sinirli gergin hali bırakıp sağlıklı işe başlayın.

*Hedef koyun ve beyninizi harekete geçirin, beyin harekete geçerse motivasyon sağlanır.

*Sağlığınıza dikkat edin, her işin başı sağlıktır. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız bünyenizi zorlamayın. Dengeli ve düzenli beslenin.

*Giyiminize her zaman dikkat edin. Çünkü dış görünüş beraberinde özgüveni de getirir en önemlisi moral motive getirir.

Sağlıklı mutlu huzurlu yaşamlar dileriz.

 

 

 

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*