sayfa içeriği Bir örnek: Your SEO optimized title page contents

Okula gitmek istemeyen çocuğa ne yapmalı?

Okul Fobisine Sahip öğrenciler... Yıllardır devam eden okul fobisi , diğer bir deyişle okul korkusu hep var olan ki zaman geçtikçe çağdaş dünyanın önemli probleminden olmaktadır. Velileri çocuğum okula gitmek istemiyor, kreşe gitmek istemiyor, anaokuluna gitmek istemiyor deyip ne yapabilirim sorusunu yönelttiği karmaşık bir durum.

       Bizim okul başında öğrencilerin oryantasyonu (uyumu) nu sağlamak için verdiğimiz seminerlerdeki bir kaç tüyo hap bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum. Öncelikle yas itibariyle 3 yas çocuktan 8 yas çocuğa kadar öğrencilerin psikolojik durumlarına bakacak olursak ailelerine bağımlı çocukların okula uyumu zorlaşıyor. Öncelikle ilk yapılması gereken şey belki ilk hafta anne çocukla sınıfta ikinci hafta okulda ama sınıfta değil üçüncü hafta ise kesinlikle okulda olmayacak şekilde program hazırlanmalıdır.

     Öğrencinin öğretmeni ile birlikte okulun her yeri gezdirilmeli diğer arkadaşlarıyla uyum oyunları oynanmalıdır. Aile bu konuda daha önceden okulu evde özendirmelidir. Unutmayalım ki ailenin yansıması çocuktur. Kendimiz telaşlıysak çocuğumuz telaşlı eğer biz korkuyorsak çocuğumuzda korkacaktır. İlk zamanlar çocuğumu ağlayacak yanına ağlayan çocuğa bugün buradayım bu kadar kalacağım ama bak yarın ağlasan da artik olmayacağım deyip çocuğun silahı olan ağlama istemini yok etmek gerekir.

      Şimdiden sonra çocuğum okula gitmek istemiyor ne yapmalıyım diyen veliler artik nasıl davranması gerektiğini biliyor ve yapması gerekilen şey, sıkıntı halinde okul psikolojik danışmanı ve rehber öğretmenine başvurmaktır.

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*