sayfa içeriği Bir örnek: Your SEO optimized title page contents

Rehabilitasyon merkezleri

Bedensel zihinsel ve ruhsal engelleri nedeniyle normal yasamın gereklerine uymama durumunda olan kişilerin, fonksiyon kayıplarını gidermek ve toplumda kendi kendilerine yeterli olabilmesi sağlayan beceriler kazandırmak için kurulan yatılı sosyal hizmet kuruluşudur.

REHABİLİTASYON NEDİR

       Rehabilite kökünden gelen iyileşme iyiye gitme durumu bizim yorumumuza göre olağan halden daha ileri iyi hale geçme durumu olarak açıklayabiliriz. Rehabilitasyon kelimesine bakınca hemen aklımıza bir sıkıntı bir problem gelmekte ya fiziksel ya zihinsel illa bir eksiklik aranmaktadır. Aslına bakılınca her bireyin rehabilite ihtiyacı vardır örneğin ise yeni başlayan biri, okula başlayan öğrenci daha dar kapsamda bakarsak yeni arkadaş vs. alışıla gelmişliğin dışında karsımıza ne gelirse aslında bizim rehabilite ihtiyacımızı ortaya koymaktadır. Tüm insanlığın ihtiyacı vardır kısacası. Rehabilitasyon çevremizde şimdilerde daha farklı kullanılmakta özel eğitim öğrencilerimize yönelik işlev görmektedir. Çeşitli özel kurumlar engel düzeyine göre veya karışık özel hizmet gerektiren öğrencilere hizmet vermektedir.                        

        Bir öğrenciyi ilk önce hastane psikiyatri veya ortopedi bölümlerine gidecek daha sonra RAM rehberlik araştırma merkezine gidecektir. Eğer ki kurum uygun görürse rehabilitasyona gidebilir özel eğitime muhtaçtır gibi bir görüşe o zaman öğrenci okula ve bir özel kuruma devam etmektedir. Her öğrenci için devlet belli miktarda kurumlara para ödemektedir.

Rehabilitasyon merkezlerinde verilen etkinlikler 8 kısma ayrılı Özel eğitim (rehabilitasyon) nedir?

         Özel eğitime ihtiyacı olan bireylere ihtiyaçlarını karşılamak için özel yetiştirilmiş personel geliştirilmiş eğitim ve yöntemleri ile onların özür ve özelliklerine uygun ortamlarda sürdürülen eğitime özel eğitim denir. Diğer bir ifade ile rehabilitasyon doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle oluşan özrü ortadan kaldırmak veya etkilerini en az düzeye indirmek engelliye yeniden fiziksel, psikolojik, sosyal, mesleki ve ekonomik yeterlilik kazandırmak evinde ve işinde sosyal yaşamında kendine ve topluma yararlı olabilmesi için verilen eğitimdir.

        Yaşantımıza baktığımızda gözleri görmeyen işitmeyen, yürüyemeyen, konuşurken kekeleyen, uyuşturucu ve benzeri maddeler kullanan insanlar bazı dersleri öğrenmekte güçlük çeken ya da herkesten farklı bir ilgi alanı ile çevresindekileri bunaltan  veya 3 yasında kendi kendine yapabileceği bir çok şeyi yardımsız yapamayan ya da yaşıtlarından çok daha iyi yapabilen kişilerle karşılaştınız belki üzüldünüz, acıdınız veya imrendiniz çünkü bu çocuklar normal çocuklardan farklı özel çocuklardır. Onlar farklı hayatlara, farklı gelişimlere, farklı eğitimlere sahiptirler işte bu çocukların eğitimi için rehabilitasyon merkezleri vardır.  

       Rehabilitasyon merkezlerine niçin ihtiyaç duyulur ?

       Rehabilitasyon merkezleri ne iş yapar ?

       Bedensel zihinsel ve ruhsal engelleri nedeniyle normal yasamın gereklerine uymama durumunda olan kişilerin, fonksiyon kayıplarını gidermek ve toplumda kendi kendilerine yeterli olabilmesi sağlayan beceriler kazandırmak için kurulan yatılı sosyal hizmet kuruluşudur.

       Rehabilitasyon 4 kısımda incelenir hizmet yönünden, engel gurubuna göre, yas guruplarına göre, cinsiyete göre. Hizmet yönünden: yatılı gündüzlü ve dönemli 3 kısımda incelenir. Engel gurubuna göre zihinsel, bedensel, ruhsal, şizofreni, paranoya, manik veya depresiftir. Yas gurubuna göre: 0-3, 4-6, 7-12, 13-18, 19-25, 26-35, 36-60, 61 ve üzeri. Cinsiyete göre: Erkek ve kadın bireyler.

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*