sayfa içeriği Bir örnek: Your SEO optimized title page contents

Sınav stresi nedir?

Sınav kaygısı (stresi) nedir nasıl atılır? Sınav kaygısının belirtileri nelerdir? Öğrencinin sınav kaygısı nasıl anlaşılır? Aileler sınav kaygısına karşı ne yapmalılar?

       Kaygı bireyin en temel duygularından biridir. Her insanın kaygıları vardır. Kaygı duygusal ve fiziksel bir baskı sıkıntı halindeyken ortaya çıkar. Doktora gitmeden önce,  iğne olmadan önce gibi.. Kişi bir toplulukta konuşurken ya da iletişime geçerken bile kaygılanır, heyecanlanır. Bu kaygıların bir başka boyutu olarak da sınav kaygısı(stresi) vardır. Senelerce uğraşılıp öğrenilen bilginin sınav esnasında kullanılması engel olan, başarısızlığa sebep olan bir kaygı olarak tanımlanır. Bu kaygı bireyin sınavı çok anlamlı görmesi, zihninde büyütmesi, hayatına yön verecek olan ve hayatının sonu gibi görmesi sınav sonrası elde edilecek şeyleri gözünde büyütmesi.

       Sınav kaygısı nın belirtileri; huzursuzluk, baş ağrısı, mide bulantısı, uyku düzensizliği, iştahsızlık, yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu, güven azalması, kendini yetersiz görmesi en çok rastlanan belirtilerdir.

       Öğrencinin sınav kaygısı nasıl anlaşılır; derslerde başarısının düşmesi, dikkat dağınıklığı sorulan sorulara karşı tepkisi, asilik gibi. Sınav kaygısı öğrenciye öğrendiklerini aktartmaması ve yeterince bilgiyi kullanamamasına sebep olur. ”sınav hazır değilim”,” niye sınavlar var”, ”çok gereksiz “, “ daha sonra bu bilgiler ne işime yarayacak “, “ ben bunları anlamıyorum, aptalım” şeklinde düşüncelerle kendini olumsuz etkiler.

       Bu tür kaygıların önüne geçmek için hayatta başarı ve mutluluğun bu sınavlara bağlı olmadığını, sınavlar kişinin yetersizliğini göstermediğini kişileri bu sınavlara bağlı olarak değerlendirilmediğini anlatma ve bu düşüncelerin önüne geçmek gerekmektedir. İnançlar doğru yöne yönlendirilmelidir. En önemli şey ise öğrenciyi başka çocuklarla kıyas edilmemesi gerekmektedir.

       Sınav esnasında öğrenci tüm olumsuzlukları bir kenara bırakıp, elinden gelenin en iyisini yapmaya odaklanmalıdır. Sınav sonrasında ise ebeveynler tarafından ödüllendirilmeli, keyifli zaman geçirecekleri programlar düzenlenmeli, sınav stresi ortadan kaldırılmalıdır.

 

      Aileler sınav kaygısı na karşı ne yapmalılar?                                                  

      Sınav , çocuğun geleceği her aile önemlidir fakat sınav aile için ne anlam ifade ettiğini, sınavın önemliliğini vs.. şeyleri kendi sınav kaygılarını çocuğa yansıtmamalı her ne şekilde olursa olsun sınavın aradaki bağları etkilemediği, iyi ve kötü her zaman ailesinin yanında olacağını göstermeliler. Duygu ve düşünce aktarımı, çocuğun psikolojisi göz önünde bulundurularak empati kurarak konuşmak önemlidir. Çocukları koşulsuz sevmek önemlidir, ebeveynler her zaman rol model olmalıdırlar.

       Bu durumlarda çocukta ruhsal bir bozukluk ortaya çıktığında psikolojik destek mutlaka alınmalıdır.

 

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*