sayfa içeriği Bir örnek: Your SEO optimized title page contents

Temel Lise Nedir?

Eğitim sisteminde son yıllardaki değişikliklerin bir ürünü olarak temel lise, bu senede gereken ilgiyi görecek gibi. Devlet teşvikiyle de beraber veliler çocuklarını daha kaliteli bir okulda okutmak için çaba sarf ediyor.Temel lise özellikle de çocuğunu özel okula gönderemeyen veliler için bir fırsat kapısı.

Lise başladığı ilk günden itibaren üniversite sınavına yönelik çalışmaların olması temel liseler in hafta sonu etütler, ekstra dersler ve dokümanlar vaat etmesi temel liseleri cazip kılıyor. Özellikle büyük şehirlerde liselerin cok kalabalık olması ve son sınıfa gecen öğrencilerin sınavlara hazırlık kursu bulamaması, ilk açıldıkları sene bir çok okulun boşalıp temel liselere geçiş yapmalarına sebep oldu.

Peki temel lise hali hazırdaki okulunu insana bıraktıracak kadar kıymetlimi avantajları dezavantajları nedir?

Temel lise bir Anadolu fen veya meslek lisesi statüsünde değildir. MEB de ayrı bir lise olarak tanımlanmıştır, Anadolu lisesine giden bir öğrenci üniversiteye yerleşirken kendi okulunun vermiş olduğu bazı kat sayı avantajlarından yararlanacakken geçiş yapan veya direkt olarak temel liseye kayıt yapan öğrenciler bu haktan mahrum kalacaklardır. Okulunun vereceği bir kaç puana aldırmayıp temel liseye geçiş yapan öğrencilerin çoğunlukta olduğunu görüyoruz.Temel lise de MEB e bağlı bir kurum olduğu için MEB müfredatının dışına çıkamaz uygulamak zorundadır ama günümüzde temel liseler ekstra kurslar vaat edip örgencileri kendilerine çekmeyi başarıyorlar

Normalde devlet okulları gibi temel liselerde hafta sonu kurslar düzenleyebilir. Bu vaatlere karşı dikkatli olunması gerekir. Birdelise lisans ı almayıp kayıt alan temel liseler var bu liseler in kayıt yapmaya hakları yok yapılan kayıt sadece bir önkayıt olarak alınır ve eğer bu kurum temel lise onayı alamazsa öğrenci boşta kalmış olur. Bu gibi sıkıntılarla karşılaşmamak için mutlaka temel lise onayı almış kurumların listesine bakıp sonra kayıt yaptırmak gerekir.

Eğitim koçu ne iş yapar?
blog.anacampus.com

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*